صفحه اصلی اخبار سایت اخبار ميلاجرد علت قطع درختان روستای سیجان از توابع بخش میلاجرد
علت قطع درختان روستای سیجان از توابع بخش میلاجرد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط رضا اتابکی   
دوشنبه ، 17 مرداد 1390 ، 08:23

اراك - در پي اعتراض تعدادي از ساكنان روستاي سيجان از توابع بخش میلاجرد ، شهرستان كميجان در خصوص قطع درختان گردو و بادام اين روستا، بخشدار ميلاجرد، فرماندار كميجان و معاون راه روستايي استان مركزي علت اين مهم را تجاوز باغداران به حريم جاده عنوان كردند.

میلاجرد

معاون راه روستايي استان مركزي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: طبق قانون در جاده هاي روستايي از طرفين تا 12/5 متر حريم جاده است كه كشاورزان اين روستاها با احداث باغات به اين حريم تجاوز كرده اند.
'اصغر حمزه لو' افزود: قطع درختان اين باغات تنها رفع تصرف و اعمال قانون بوده و با مجوز دادستان اين كار انجام شده است.
وي اضافه كرد: احداث باغات در كنار راهها به شرط رعايت قانون مشكلي ندارد ولي خلاف آن جرم محسوب مي شود.
معاون راه روستايي استان مركزي ادامه داد: قبل از احداث اين راه روستايي با بخشدار و اهالي روستا مذاكره كرديم ولي ترتيب اثري داده نشد و طبق قانون حريم قانوني خود را تصرف كرديم.
حمزه لو اضافه كرد: روستائيان با كاشت درخت به حريم راه روستايي تجاوز كرده و اين معاونت تنها اعمال قانون نموده و در اين صورت خسارتي به باغداران پرداخت نمي شود.
وي خاطر نشان كرد: در سال گذشته براي احداث اين راه حاضر به پرداخت خسارت شديم اما به علت عدم همكاري روستائيان و به تعويق افتادن انجام اين طرح تنها اعمال قانون انجام شده است.
فرماندار شهرستان كميجان نيز گفت: براي اجراي پروژه راه سازي در روستاي سيجان اداره كل راه استان با كسب موافقت از اهالي روستا اقدام به اين كار كرده است.
'محسن اكبري' افزود: تنها يكي از كشاورزان اين روستا در اين خصوص معترض بود كه راه و ترابري با اخذ مجوز از دادستان، اين پروژه را اجرا كرده است.
وي ادامه داد: معاونت راه روستايي هشت ماه به علت عدم همكاري اهالي روستاي سيجان اجراي اين طرح را به تعويق انداخت و در آخر با حكم دادستاني اقدام به ساخت جاده روستاي سيجان كرد.
فرماندار شهرستان كميجان اشاره كرد: معاونت راه روستايي استان مركزي بايد خسارت روستائيان را در زمينه زمين و درختان پرداخت كند كه اين مهم در حال پيگيري است.
اكبري بيان كرد: اعتراض فعلي باغداران مبني بر خسارت وارده به باغها و درختان منطقي است و دولت به زودي خسارت هاي آنان را با انجام كار كارشناسي پرداخت خواهد كرد.
وي اضافه كرد: همچنين براي جلوگيري از بروز خسارت به چاهها و قنات روستاي سيجان هم اكنون دو مقني توسط معاونت راه روستايي در حال تعمير و مراقبت از چاههاي آب و قنات اين روستا است.
فرماندار شهرستان كميجان تاكيد كرد: از گذشته تاكنون عبور و مرور در جاده سيجان جريان داشته و تنها راه روستايي اقدام به تعريض و بهسازي آن براي تردد اهالي روستاي طرلان كرده است.
بخشدار ميلاجرد گفت: طبق ماده شش آيين نامه نگهداري راهها اين باغداران به حريم جاده با احداث باغات گردو و بادام تجاوز كرده اند ولي با اين وجود خسارات آنان پرداخت مي شود.
'حجت الله نصيري' افزود: در حال حاضر معترضين به اين پروژه كساني هستند كه ساكن اين روستا نبودند و درختان قطع شده نيز رها شده بود.
وي گفت: اجراي راه روستايي طرلان به كميجان از خواسته هاي اهالي روستا بوده كه در ايام زمستان با مشكلات اياب و ذهاب مواجه بودند.
يكي از باغداران روستاي سيجان كه معترض به اين اقدام است نيز گفت: درختان چهل ساله گردو و بادام اين روستا به بهانه احداث راه روستايي قطع شده اند.
'مرتضي ترابي' افزود: اين عمليات طي ماه گذشته توسط اداره راه و ترابري بدون كسب رضايت و يا پرداخت خسارت به مالكين، انجام شده است.
وي اضافه كرد: محل كسب درآمد روستاييان اين منطقه و خانواده 60 نفره ما از اين درختان بوده است و سالانه چهار خروار بادام و گردو از اين درختان استحصال شده است.
ترابي خاطر نشان كرد: احداث اين راه روستايي بدون كار كارشناسي و برنامه ريزي دقيق موجب از بين رفتن سرمايه روستاييان شده است.
وي ادامه داد: ابتدا مسير اين راه روستايي از روي قنات سيجان جانمايي شد كه با اعتراض مردم و تامين دليل اين راه به سمت باغات و قطع درختان گردو و بادام و ديگر باغات به عرض 10 متر كشيده شد.
ترابي گفت: فرماندار، امام جمعه و دادستان كميجان طي بازديدي كه از باغات تخريب شده داشتند از اين اقدام بدون كارشناسي متعجب شدند.
يكي ديگر از باغداران در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: در تعريض و احداث اين جاده در مجموع 31 درخت بادام، 12 درخت گردو و 62 مو انگور قطع شده است.
'عبدالله نبيي' افزود: جاده بر اساس نقشه سال 1369 قرار بوده است كه از منطقه بالاي باغ ها عبور كند كه متاسفانه احداث جاده جديد منجر به تخريب باغ ها و قطع درختان شده است.
وي گفت: همچنين در اثر ايجاد اين جاده ضربه اساسي به رشته قنات اصلي روستاي سيجان وارد شده و تاكنون دو حلقه چاه غير استفاده شده است.
وي افزود: چهار متر براي اين جاده حريم تعيين شده كه در زمان احداث و تعريض عرض 10 متر عملياتي شده كه در اثر آن درختان گردو و بادام باغات قطع شده است.
يكي ديگر از باغداران روستاي سيجان گفت: ما از مسوولان انتظار داريم خسارت هاي وارده را به باغداران پرداخت كنند چون معيشت روستائيان از فروش محصولات اين باغات تامين مي شده است.
'علي كوثر ترابي' افزود: 21 حلقه چاه در حريم جاده جديد الاحداث در حال تخريب و ريزش است كه در صورت ادامه اين روند روستائيان مجبور به تخليه روستا خواهند شد.
وي ادامه داد: بر اساس نقشه هوايي موجود از منطقه، درختان گردو و بادام بالاي 40 سال عمر دارند و قطع آنان به صلاح نبوده است و زماني درختان قطع شده اند كه بادام و گردو داشته اند.
وي گفت: سه حلقه چاه وسط اين جاده قرار دارد كه در صورت عبور خودرو هاي سنگين و نيمه سنگين ريزش خواهند كرد و آب رساني به باغ ها را دچار مشكل جدي خواهند كرد.
ترابي بيان كرد: در تاريخ چهارم خرداد ماه 1389 باغداران شكايت نامه خود را مبني بر تغيير مسير جاده احداث شده به دادگاه عمومي شهرستان كميجان اعلام كرده اند زيرا پايه اصلي كشاورزي روستاي سيجان آب قنات و باغات هستند.
وي خواستار حفظ مابقي باغات، حفاظت از قنات اصلي روستا و پرداخت خسارت به باغدارن توسط مسوولان و مديران شهرستان و استان شد.

مطالب مرتبط

نظر ها
افزودن جدید جستجو
حمیدرضارستمی  - قصدتخریب وقطع درختان گردو   |151.244.170.xxx |2014-05-30 17:10:16
باسلام عرض خداقوت به مسئولین دلسوزاستان
مرکزی وشهرستان کمیجان.خواهشن به داداین زن
تنهاوخواهرشهیدوبیوه برسیدباغی درمنطقه
دربندروستای سیجان ازشوهرخدابیامرزمانده که
باخون دل واشک چشم وابروتا به حال سبزنگه
داشته ام اکنون بزرگان ده به بهانه سیمان کردن
جوی اب وکندن جوی اب وبردن ماشین بیل میکانیکی
به باغ می خاهندپنج اصله درخت بزرگ گردوی مرا
قطع کنندکه هیچ سودی به حال من نداردجزخسارت
سنگین وازبین رفتن باغ وابادشدن باغ خودشان
به چه کسی دردم رابگویم همین جوردارن ما
راتهدیدمی کنندایاسزاوارهست باغ من ازبین
برودبه سودخودشان.التماس می کنم کمکم کنیداول
خداوائمه اطهاربعدشما مسئولین دلسوز.خواهشن
بیایید راهکاربدهید نگذاریدباغ چن صدساله من
وبچه هام زیرماشین له بشودخدایاکمکون
کن.باتشکرالتماس دعا
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
کد آنتی اسپم نمایش داده شده در عکس را وارد کنید.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

آخرین بروز رسانی مطلب در دوشنبه ، 17 مرداد 1390 ، 08:35